• Meghívó

    Tisztelt Lakosság! Fogadják szeretettel a Kossuth-díjas szobrász és éremművész időszaki kiállításának megnyitó ünnepségére való meghívásunkat! Tisztelettel: Oláh István polgármester  

  • Tavaszköszöntő találkozás Szente Tünde szerkesztővel

    „Az idő nem áll meg – Múltunk az értékek megőrzésére és továbbadására kötelez” Tavaszköszöntő találkozás Szente Tünde szerkesztővel 2024. március 20-án egy példaértékű találkozás helyszíne volt Perkátán a Győry-kastély. Két jeles szociológussal találkozhatott...

  • Meghívó képviselő-testületi ülésre

    Tisztelt Lakosság! Perkáta Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 2024.03.27-én (szerdán) 17:30 órától testületi ülést tart, melyre szeretettel várjuk az érdeklődőket. Perkáta Nagyközség Önkormányzata  

  • TAVASZKÖSZÖNTŐ ÍRÓ-OLVASÓ TALÁLKOZÓ

    - 2024. MÁRCIUS 20. SZERDA, 16 ÓRA -

  • Március 15-ei megemlékezés Perkátán

    Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából ünnepi műsorral és koszorúzással emlékeztünk meg a településünkön. Az esemény március 14-én, 17 órakor vette kezdetét a Győry-kastélyban. Ünnepi beszédet mondott Oláh István polgármester úr. Vendégünk...

2018. augusztus 1. Szerző: perkata.hu Nincs hozzászólás

Pavlicsek Patrik és a Tempus Közalapítvány Campus Mundi program találkozása

Sokszor megkérdezték már tőlem Magyarországon és itt kint Kínában is, magyarok és külföldiek, hogy miért és hogyan jutottam ki Kínába tanulni. Legrövidebb válaszom szerint: „mert adódott egy nagyon jó lehetőségem, amit nem akartam elszalasztani.” Aki a részletekre is kíváncsi, azzal megosztom jövőbeni komoly szándékaimat és terveimet a kínai nyelv és kultúra továbbfejlesztéséről. Ilyenkor értelemszerűen szóba kerül, hogy a célnyelv és kultúra minél tökéletesebbre fejlesztéséhez a lehető legjobb az anyanyelvi környezetben való fejlődés. A tanulás mellett ilyenkor nagy lehetőség a kapcsolati tőke bővítése, új ismerősök és barátok szerzése, akár egész életre is… Én minden alkalmat megragadok, hogy Kínában tanulhassam a nyelvet, kultúrát, továbbá nagyon nagy lendülettel vetem be magam az ország megismerésére belső utazások, kirándulások megvalósításával.
A tartalmi lehetőség tisztázása után kapom a kérdést: milyen ösztöndíjjal érkeztél? A többiek 99%-ban a következő két bevett választ adják: CSC által jöttem (China Scholarship Council), illetve Konfuciusz-ösztöndíjjal. A maradék 1% viszont azt feleli: Campus Mundival jöttem ki, mire az emberek szeme rendszerint elkerekedik, hiszen alig vannak emberek, akik tájékozottak ezzel kapcsolatban.
Lássuk hát mi is a Campus Mundi! A Tempus Közalapítvány a tájékozott diákság körében meglehetősen ismert szervezet, mely támogatást ad pályázóinak tanulmányi célok elérésére, cserébe pedig konkrét szakmai tevékenységet, pl. kutatást, promóciót vagy ezekhez illeszkedő feladatokat kell elvégezni, ami szerintem egy kiváló módja a diákság megmozgatásának, intellektusuk fejlesztésének.
Az én esetemben a Tempus Közalapítvány Campus Mundi pályázata valójában egy kiegészítő pályázat, alapvetően én is „CSC-s” vagyok. Ehhez nyújtott kiegészítést extra követelményekkel a magyar pályázat, mint például kínai tanulmányaimmal párhuzamosan otthon is tanulmányokat kellett folytatnom, kurzusokat kellett teljesítenem, egyes témákkal kapcsolatban még önálló kutatást is írtam ezért. A cserébe kapott anyagi juttatások messzemenően biztosították, hogy ne legyen gondom arra, ami egy átlagos egyetemistának mindennapi probléma, a megélhetés. Sokan ezért már az alapképzés alatt diákmunkát végeznek, mellékállásban dolgoznak, ami sajnos így részben elvonja figyelmüket és energiáikat a tanulmányokról. Szerencsémre szóljon, hogy elnyertem a támogatást, így önerőből el tudtam utazni olyan helyekre Kínában, ahol még nem jártam. A félévem lezárása után haza tudtam utazni Magyarországra meglátogatni családomat /a kínai újév alatt/ sőt, még a következő tanév elkezdésére is marad megtakarításom belőle.
Miután elmagyarázom ezt a közel sem egyszerű gondolatsort egy kínainak, hitetlenkedve néz, hogy Európában mik vannak! A magyar egyetemisták pénzt kaphatnak azért, mert többet tanulnak. Azért is meglepő ez itt Kínában, mert a kínai közoktatás, egészségügy nem államilag támogatott, az oktatásnak hatalmas önköltségei vannak. Az aránylag kevés ösztöndíjas helyet pedig csak nagyon kivételes képességekkel rendelkezőknek, illetve erős ismeretségekkel bíró diákoknak ajánlják fel. Az ösztöndíjprogramok nagyon ritkák, elvétve találhatóak csak meg. Ehhez képest nálunk Magyarországon a kiépített szociális-háló mellett még további támogatások sokaságára is igényt tarthatunk. Mennyire más a két hozzáállás!
Bátorítani szeretném az otthoni fiatalokat, hogy szabadidejükben tartsák egyik szemüket a Tempus Közalapítvány honlapján, mert a lehetőségek igen sokfélék, nem csak külföldi tanulásra vonatkozik és nem csak egyetemistákra, a fiatalság általánosan célpontja ezeknek a támogatásoknak. Remélem a jövőben többen kapnak kedvet ahhoz, hogy pályázzanak és megvalósítsák ötleteiket! Nem számít, hogy egy kis faluból vagy világvárosból jössz, ami számít, hogy legyenek terveid, céljaid, kitartásod – akkor ezeket megvalósíthatod, akár a fentiekben leírt módon!

Pavlicsek Patrik

IMG_9688

IMG_9684

IMG_9672

kategóriák: Ajánló

Szólj hozzá!

A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.

Perkáta

Perkátai Polgármesteri Hivatal

2431 Perkáta, Szabadság tér 1.

Tel/fax: 06 (25) 507 570; 06 (25) 507 571

E-mail: hivatal@perkata.hu












    A honlapon található cikkek, képek, dokumentumok Perkáta Nagyközség Önkormányzatának tulajdonát képezik. Bármiféle másodközlés kizárólag írásos engedéllyel lehetséges.