• Meghívó – “Trianon 100″

  Meghívó A Perkátai Általános Művelődési Központ által, a Trianoni Békediktátum aláírásának 100 éves évfordulójára megrendezett szabadtéri megemlékezésre és a “Trianon 100″ című kiállítás megnyitójára. Helyszín: a Győry Kastély előparkja, 2020. június 4....

 • Közlemény – Nemzeti Összetartozás Napja

  Közlemény – Nemzeti Összetartozás Napja A Perkátai Általános Művelődési Központ és a 42. Állomás! Kulturális Egyesület szervezésében 2020. június 4-én 16 óra 30 perckor, a Győry-kastély kertjében emlékeznek meg a trianon békeszerződés aláírásának 100. évfordulójára. A...

 • Iskola tájékoztatója

  Tisztelt Szülők! dr. Maruzsa Zoltán oktatásért felelős államtitkár 2020. május 20-án tett bejelentése a következőket tartalmazza, amelyek az iskolánkra, diákjainkra és szüleikre vonatkoznak: „A tantermen kívüli, digitális munkarend sikerességének köszönhetően tanév végéig,...

 • Bankautomata

  Bankautomata A tavalyi választási kampányban is kiemelt téma volt egy ATM telepítése Perkátán, igaz önkormányzatunk már az Alba Takarékszövetkezet bedőlése óta próbált, elsősorban az önkormányzati számlavezető pénzintézet által automatát igényelni Perkátára, de a havi 150.000...

 • Oktatási-köznevelési intézmények nyitásáról tájékoztató

  A kormányzati közleményeket követően a perkátai oktatási-köznevelési intézményekben is megkezdődött a felkészülés a nyitásra. Az általános iskolában Szilasy László igazgató Úr tájékoztatott, hogy a pedagógusokkal megkezdték a szülők megkeresését, és jövő hétre ígért...

2017. május 31. Szerző: perkata.hu Nincs hozzászólás

Magyar Hősök Napja

 A magyar hősök emléknapját május utolsó vasárnapján tartják azokra a katonai és civil áldozatokra emlékezve, akik életüket adták a hazáért. Az emléknap idén 100 éves, mivel az I. világháború idején volt az első alkalom, majd az 1920-as években és 2001-ben is törvény erősítette meg az emléknapot. Négy évvel ezelőtt Bazsiban avattuk fel Koronczay József emléktábláját az emléknapon.

Az elmúlt időszakban lettem figyelmes, hogy a Perkátán 2016. október 23-án emléktáblát kapó Csányi Sándorról, abban a budapesti kerületben is megemlékeznek, ahol részt vett a forradalmi eseményekben, ami miatt később halálra ítélték és kivégezték. A tavalyi emléktábla avatása kapcsán számos negatív hangot hallottunk, hogy egy köztörvényes bűnözőnek állítunk táblát. Ezzel szemben arra a tendenciára nem hívta fel senki a figyelmet, hogy a Rákosi-korszakban (amikor Csányit is megvádolták) nagyon könnyű volt bárkit is perbe fog koncepciós ügyekkel és a forradalmat leverő MSZMP gyakorlata is az volt, hogy a forradalmárokat köztörvényes bűncselekmények miatt ítéljék el. Ennek két oka volt, egyrészt a külvilág számára is így próbálták legitimálni a hatalmukat, másrészt, hogy az ország lakossága előtt így sározták be a forradalmat, miszerint abban a csőcselék és a bűnözők vettek részt. De amennyiben Csányi Sándor mégis bűnös volt, már azért emléktáblát érdemel, amit 1956 novemberének elején tett. Amikor őt a forradalmárok kiszabadították sok más politikai fogollyal együtt november elején, ő nem bujkált el (ami köztörvényesként logikus lett volna), hanem beállt a Thököly útiak közé és a legvégsőkig kitartott. A bűne csak annyi volt, hogy Magyarország szabadságáért harcolt és 1958-ban ezért kivégezték.

Ha ténylegesen köztörvényes bűnöző lett volna, akkor talán Budapest egyik legismertebb kerülete, Zugló sem állított volna neki és társainak emléktáblát a harcaik helyszínén, a Thököly úton és az egyik legforgalmasabb zuglói utcában, a Nagy Lajos király útján sem biztosítottak volna neki falfelületet, ahogy tettük ezt mi is a Faluházon.

Perkáta, 2017. május 31.

Somogyi Balázs

Csányi Sándor molinó Nagy Lajos király útja Thököly úti mártírok emlékműve

kategóriák: Ajánló

Szólj hozzá!

A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.

Perkáta

Perkátai Polgármesteri Hivatal

2431 Perkáta, Szabadság tér 1.

Tel/fax: 06 (25) 507 570; 06 (25) 507 571

E-mail: hivatal@perkata.hu
  A honlapon található cikkek, képek, dokumentumok Perkáta Nagyközség Önkormányzatának tulajdonát képezik. Bármiféle másodközlés kizárólag írásos engedéllyel lehetséges.